Kirenijos miestas per savo audringą istoriją patyrė daugybę pakilimų bei nuosmukių ir iš pirmo žvilgsnio, atrodo, kad vyrauja architektūrinis chaosas. Tačiau, atidžiau patyrinėjus, galima atrasti tam tikrų epochų perliukų. Pabandysime pasivaikščioti priešinga kryptimi nuo senojo uosto krantinės, pasinerdami į senamiesčio gatvelių labirintą.

   

Pro akis nepraslysta osmanų architektūros mečetė su minaretu, kuris dominuoja senamiesčio panoramoje. XVIa.pab. osmanų vietinis valdytojas Aga Cafer Paša išpirko žemę netoli uosto žemutinėje miesto dalyje ir įsakė čia pastatyti mečetę ir pradinę mokyklą. Statyba atlikta iš tašytų akmenų. Nors mečetę puošia galingas minaretas su balkonu, tačiau stačiakampis pastato planas ir fasado arkos su medinėmis grotomis byloja, kad šie islamo maldos namai galėjo būti perstatyti iš Lusignano laikų sandėlio. Šalia mečetės akį traukia osmaniško dizaino (bent taip byloja užrašas) fontanas su trijų arkų reljefais. Keista, nes islamas savo tikėjime skaičiaus, susijusio su trejybe stengiasi nenaudoti...

Agha Cafer Pasha mečetė   Agha Cafer Pasha mečetė   Hasano fontanas

Truputį paėjus ir pasisukus link jūros, vaizdą į senąjį uostą mums užstoja keletas įdomių statinių. Tai, kadaise buvę ceratonijų verslo turtingos šeimos krautuvės ir sandėliai. Šie garsūs Kipro geradariai paaukojo savo namus paveldui ir šiuo metu čia įkurtas Liaudies meno muziejus. Šie namai išpuošti Kipro architektūrai būdingu interjeru, eksponuojama aliejaus iš alyvuogių spaudimo mechanizmai, pristatoma liaudies rankdarbių kolekcijos, tautiniai bei vestuvių rūbai.

Senieji Lady Loch verslininkų šeimos pastatai   Apleista Chrysopolitissa bažnyčia   Apleista Chrysopolitissa bažnyčia   

Visiškai čia pat galėtume išeiti į senojo uosto krantinę, tačiau pasukame priešinga kryptimi ir atsiduriame prie apleistos Chrysopolitissa bažnytėlės. Manoma, kad tai viena pirmųjų bažnyčių mieste (datuojama XIVa.), statyta vietinių sumanių amatininkų. Bažnyčios planas, keletas reljefinių raižinių, išorės ir vidaus gotikinės arkos, gamtos stichijų nugludintos medinės sijos neleidžia likti ebejingiems nacionalinio paveldo fondo atstovams, kurie bando rinkti lėšas sutvarkyti šiam sakraliniam objektui.

Šv. Andrejaus anglikonų bažnyčia   Arkangelo Mykolo graikų stačiatikių bažnyčia   Arkangelo Mykolo graikų stačiatikių bažnyčia   

Besidomintiems sakraliniais objektais, senąjame Girne uosto kvartale, be minėtos Aga Cafer Paša mečetės ir senosios Chrysopolitissa bažnytėlės, vertėtų susipažinti su Šv.Andrejaus anglikonų ir Arkangelo Mykolo graikų stačiatikių bažnyčiomis. Šv.Andrejaus bažnyčia pastatyta XXa.pr. dėka turtingų britų paramos, stiprinti anglikonų bendruomenei. Ši, išskirtinio dizaino bažnyčia ir šiuo metu tarnauja vietinei ir užsienio bendruomenei: vyksta pamaldos, santuokos, sakraliniai renginiai, šventės.

Arkangelo Mykolo bažnyčia statyta XIXa. viduryje ir dominuoja tarp aplinkinių uosto statinių. Jos svarbą sustiprina ir tai, kad čia saugomos XVIII-XIXa. piktogramos, ikonos ir kitos stačiatikiams šventos vertybės.

Čia pat, senojoje miesto dalyje galime atrasti ir Turkijos Kipro taikos pajėgų būstinės rūmus. 1974m liepos 15d Kipro graikai suorganizavo perversmą, remiamą Graikijos vyriausybės. Kaip atsaką, Turkijos karinės pajėgos gynė saloje gyvenusius turkus. Nuo to momento Kipras pasidalino į dvi dalis: pietinę – remiamą graikų ir šiaurinę – remiamą turkų. Šiuo metu Turkijos Kipro taikos pajėgos valdo apie 36 proc. Šiaurinės Kipro salos teritorijos, čia dislokuodami apie 17 tūkst. karių.

Kadaise ši gatvelė buvo už miesto sienos   Kirenijos (Girne) savivaldybė   Apvalusis gynybinis bokštas

Sekančioje gatvelėje – Kirenijos miesto savivaldybė. Prieš savivaldybę gražiai sutvarkyta pesčiųjų alėja. Čia veikia kavinukės, parduotuvėlės, parkelis, poilsio zonos, fontanas. Manoma, kad ši gatvelė XIII-XIVa. buvo už galingos senojo Lusignano miesto sienos, kuri tęsėsi nuo pilies iki Apvaliojo bokšto, po to sukosi link jūros, taip apsaugodama miesto ir uosto teritoriją nuo užpuolikų. Valdant osmanams, bokštas prarado savo svarbą, po truputį iro. Tačiau, prieš tris dešimtmečius verslininkai savo lėšomis atkūrė šį paveldo objektą ir čia įkūrė meno galeriją visuomenei. Sklindanti pro bokšto stogą šviesa, daugiau nei 700 metų istorija kvėpuojančios sienos, čia būnant, suteikia ypatingą jausmą.

Apvalusis gynybinis bokštas   Apvalijo bokšto viduje parduotuvėlės   Apvalijo bokšto viduje parduotuvėlės  

Leidžiantis nuo bokšto siaura gatvele link jūros verta apsilankyti Bandabuliya senajame turguje. Pastatas nuo gimimo turėjo ypatingą reikšmę – 1878m. valdant britams, pastatytas kaip miesto rotušė. Greta jo buvo lauko turgus. Žiemos mėnesiais valdžia dalį pastato vidaus užleido turgaus prekeiviams. Tai buvo pirmasis mūrinis pastatas, kuriame įrengtas turgus. Atsiradus parduotuvėms, turgaus reikšmė blėso, tačiau prieš penkiolika metų valdžia sutarė su verslininkais atgaivinti šią seną turgaus tradiciją. Autentiškoje aplinkoje įkurtos suvenyrų parduotuvės, veikia daržovių bei vaisių turgeliai, keletas bariukų, restoranas. Žavesio teikia, vakarais skambanti gyva muzika...

Bandabuliya senasis turgus (Old Bazar)   Bandabuliya senasis turgus (Old Bazar)   Bandabuliya senasis turgus (Old Bazar)

Nuo Bandabuliya senojo turgaus, apžiūrėję Arkangelo Mykolo bažnyčią keliaujame iki M.K.Atatiurko aikštės. Nuo čia visiškai šalia Dome Hotel pusiasalis, kur Anchor Cafe & Restaurant, tarsi laive, žvelgiant į jūros tolius, galima pasivaišinti kava ar vyno taure, paskanauti desertų, paragauti šviežios žuvies ar jūros gėrybių, pasigardžiuoti salotomis ar suvalgyti avienos......

Anchor Cafe & Restaurant   Dome Hotel pusiasalis   Dome Hotel pusiasalis

Gero apetito !   Gero apetito !   Gero apetito !   Gero apetito !  

Atsipūtus, belieka Kordonboju krantine grįžinėti link senojo uosto, pasivaikščioti senuoju molu iki švyturio, kur tarsi, apibendrinimui, verta pasigėrėti Kirenijos pilies ir senamiesčio panoramomis...

Senojo Girne uosto švyturys   Senasis Girne uostas   Girne pilis nuo senojo uosto molo

www.politravel.lt