Velebito kalnų papėdėje, gražioje Adrijos pakrantėje, kuri apsaugota Pago salos nuo jugo ir bura vėjų, įsikūręs tikras kroatiškas miestelis Starigrad Paklenica. Kadaise, žmonės iš kalnuose augančių juodųjų pušų išgaudavo sakus, dervą (pakliną), kuria tepė laivų dugnus, dėl atsparumo sūriam jūros vandeniui. Paklina ir davė vardą šiai vietovei.

Starigrad Paklenica - tarp kalnų ir Adrijos jūros    Miestas - vartai į Paklenicos kalnus

Visais laikais švari aplinka įtakojo vietinės maisto gamybos aukštą kokybę. Alyvmedžių aliejus, vaisiai, daržovės, gyvulininkystės produkcija (ypač sūriai), jūros žuvis, moliuskai – visa tai kėlė krašto ekonominę vertę. Ne veltui, šiose teritorijose mėgsta patys kroatai įsigyti vasarnamius ir pasinerti į ramybę bei jaukumą. Starigrad Paklenica labai mėgiama ir mūsų šalies sportininkų. Čia nuolat organizuojamos Lietuvos dviratininkų rinktinės treniruočių stovyklos.

Paklenicos uostas    Pajūrio pliažas

O, labiausiai turistus čia vilioja vienas seniausių Kroatijoje (įkurtas 1949m) Paklenicos nacionalinis parkas (daugiau žr. skyrelyje Paklenicos nacionalinis parkas). Prie įėjimo į Paklenicos nacionalinį parką atkurtas senojo Marasoviči kaimo etno pastatų kompleksas.

Iš paveldo objektų reikėtų paminėti Vučka bokštą. Viduramžiais buvusi didinga tvirtovė, uosto paslaugų ir darbų kontora, su karališkojo teismo salėmis ir kalėjimu, vėliau atlaikiusi ne vieną turkų antpuolį. Ši tvirtovė tai pat saugojo įėjimą nuo jūros į Paklenica kalnų kanjoną. Aukčiau kalnuose buvusi dar viena tvirtovė Paklarič, kuri saugojo kelią į Velka Paklenicą.

Legendinės tvirtovės bokštas    Šv.Petro bažnytėlė - Xa. palikimas

Prie seniausių reliktų priskiriama Šv.Jurgio ir Šv.Petro romaninės bažnytėlės, kurios datuojamos IX-Xa.

Paklenicos apylinkėse randamos unikalios laidojimo apeigų ir ritualų vietos – Mirilos. 

Merilos - unikali laidojimo ritualų vieta    Merilos veikė XVII-XIXa.