Balkanai - pusiasalis Europos pietrytinėje dalyje.

Plotas apie 666,7 tūkst. km², gyventojų apie 60 mln.

Pusiasalio teritorijoje yra  AlbanijaBosnija ir HercegovinaBulgarijaTurkija (Trakija),  KroatijaKosovasMakedonijaValakijaSerbijaJuodkalnija  bei Slovėnija.

Pusiasalį vakaruose skalauja  Adrijos jūra, pietvakariuose  Jonijos jūra,  o rytuose – Juodoji jūra. Su pagrindine Europos žemyno dalimi ribojasi plačia juosta, šiaurine riba laikomos Dunojaus ir Savos upės. Graikija dažniausiai Balkanams nepriskiriama, kadangi ji priklauso Viduržemio jūros valstybėms.

Žodis Balkanai yra turkiškos kilmės ir reiškia 'kalnas'. Paviršius labai įvairus, išraižytas giliais slėniais, įvairiomis kryptimis besidriekiančiais kalnais ir nedidelėmis, bet gausiomis lygumomis, iš kurių plačiausios yra rytų Trakijoje, rytų Rumelijoje ir Dunojaus žemupyje. Kalnai skiriami į 3 grupes: Dinarų sistema, Makedonijos-Trakijos sistema ir Balkanų kalnai.  Šiaurėje Balkanai ribojasi su Julijaus Alpėmis ir Karpatais. Per Balkanus teka  DunojusSava, VardarasMaricaDidžioji Morava.

Yra dideli  Skadaro  (Škoderio),  OchridoPrespos ežerai.

Politinis žemėlapis 2005 m. – Balkanų šalys pažymėtos žaliai

Balkanai – savitas kultūrinis regionas, kurio šalys susietos tarpusavyje tam tikrais kultūriniais bruožais. Į šį regioną nuo Ankstyvųjų viduramžių plito kultūra, paremta Bizantijos modeliu: čia išplatinta ortodoksinė krikščionybė, kultūrine kalba buvo laikoma graikų kalba, paplito graikų raštas bei iš jo kilusios rašto sistemos kirilica ir glagolica. Balkanų šalys sudaro atskirą pasaulio civilizaciją.