Apolonija  (albanų k. : Apollonia (Illyria) , graikų k. : Ἀπολλωνία κατ Ἐπίδαμνον arba Apollonia pros Epidamnon) buvęs senovinis Graikijos miestas, esantis dešiniajame upės Vjosë krante. Aecheologinis parkas yra Fier regione, šalia Pojani (Polina) kaimo, dabartinėje Albanijoje.

   

Apolonija buvo įkurta 588 m.pr.Kr., Graikijos kolonistų iš Korfu ir Korinto. Manoma, kad čia, buvo įsikūrę pirmosios Ilyrijos gentys. Geroje geografinėje vietoje, miestas žinomas kaip "Apollonia", ypač, klestėjo Romos valdymo laikotarpiu. Buvo 24 kiti miestai, pavadinti "Apollo", bet Illyrijos "Apollo" buvo svarbiausias, tiek prekybos, tiek kultūros prasmėmis. Apskaičiuota, kad tuo metu mieste gyveno apie 60 000 gyventojų. 

   

Apollonia, kaip Dyrrachium (dab.  Durrës) toliau į šiaurę, buvo svarbus uostas Ilyrijos pakrantėje. Iš čia patogus susiekimas tarp Brundusium (dab. Brindisi) Italijoje ir Šiaurės Graikijos. Apollonia pasitarnavo, kaip vienas iš Vakarų pradinių taškų keliaujant Via Egnatia (pagrindinis Romos imperijos kelias) į rytus per Illyricum, Makedoniją, Graikiją, Trakiją, Turkijos kraštus, toliau per Bizantijos valdomas teritorijas ir Dunojaus baseino regioną. Tai liudija gausios archeologų atrastos monetų sankaupos, kurias kaldino Apollonia mieste.

   

2006 m archeologai ištyrė VIa.pab. šventyklos liekanas, esančias už miesto ribų. 2014 m Senovinis Apolonijos miestas įtrauktas į Pasaulio paveldo (UNESCO) kandidatų preliminarų sąrašą.

   

 www.politravel.lt