Tatrai yra Vakarinių Karpatų aukščiausia dalis. Slovakijoje jie skirstomi  į Vakarinius ir Rytinius, o Rytiniai dar yra skirstomi į Belianske ir Aukštuosius Tatrus. Dažnai Tatrai įvardijami kaip mažiausi iš Didžiausių Tatrų kalnų. Aukštųjų Tatrų masyvas užima apie 341 kv.km. plotą (Slovakijoje yra 260 kv.km).

Šiuose kalnuose yra daugiau kaip 300 viršūnių. iš jų aukštesnės nei 2500 m yra 26 viršūnės. Aukštesnių nei 2600 m yra 10. Aukščiausias yra Gerlacho kalnas (2654,4 m). Kalnų šlaitai statūs, išraižyti tekėjusio ledyno tirpsmo vandens. Nuolatinės ledo dangos kalnai neturi. Vasarą tik keliose vietose išlieka sniego lopinėliai. Temperatūra kalnuose labai įvairi, nuo papėdės iki viršūnės gali skirtis iki 10 laipsnių. 

   

Kalnuose yra daug vandens šaltinių. iš Tatrų teka vanduo į 40 upių ir upelių. Upėse gausu krioklių. Daugiausiai lankomi Didysis (Obrovos) krioklys ir Studeniokio krioklys. Ežerų čia yra apie 100. Jie telkšo 1500-2000 metrų aukštyje. Dėl skirtingų vandenų spalvų ežerai gali būti Žalieji, Juodieji,n Raudonieji, Mėlynieji ir Geltonieji.

      

Kalnuose augalijos įvairovė didelė: čia auga daugiau kaip 1300 aukštesniųjų augalų rūšių. Daugelis jų yra saugomi dėl retumo ir grėsmės išnykti. Savitos sąlygos leido augti ir endeminiams augalams, tokiems kaip Tatrų aguona, Tatrų pentinis, Karpatų saldonėlė... Yra net ir reliktinių rūšių. Iki 1550 metrų aukščio auga miškai, kurių beveik visi medžiai yra spygliuočiai. Tai daugiausiai eglės, kalninės pušys, kadagiai. Yra vietų, kur galima aptikti ir Tatrų kedrų, bet jų nėra daug.

Kalbant apie gyvūnus, šiuose kalnuose gyvena tokie miškų gyvūnai kaip meškos, vilkai, lūšys, kiaunės, elniai, stirnos, voverės. Neretai turistai sutinka žmonių nebijančius kalnų ožius - gemzes, kurie yra vienas iš Tatrų simbolių.

     

Turizmas šiose vietose buvo pradėtas vystyti gana vėlai dėl blogų kelių ir tinkamo transporto nebuvimo. Pirmieji aprašyti mėgėjiški žygiai žinomi nuo XVIa vidurio. XVIIIa buvo pradėti statyt vasaros nameliai svečiams.  XIXa nutiestas geležinkelis gerokai padidino turistų srautą. Dažniausiai lankomo vietos kalnuose buvo gydyklos. Bet pėsčiųjų alpinizmas taip pat intensyviai vyko dėl ko buvo pradėtos statyti smuklės kalnuose. Taip pamažu išsivystė turistų pamėgta vieta, kur gausu įvairiausių pramogų. Aukštieji Tatrai viena iš daugiausiai lankomų turistų vietų: vasarą čia atvyksta alpinistai, o žiemą prasideda slidinėjimo sezonas. Daugiausiai sulaukiama svečių iš Čekijos, Lenkijos, Austrijos ir Vokietijos.